Rezistans Nedir, Nasıl Çalışır, Nerelerde Kullanılır

Geniş üretim alanı ve stoklarıyla ilklerin öncüsü olmaya devam ediyoruz!
Ürünler Rezistans Nedir ?

Rezistans Nedir ?

Rezistans, elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren direnç tellerine verilen genel isimdir. Rezistans oldukça yüksek ısılara karşı direnç gösteren bir üründür. Rezistansların içerisinde nikel, demir, krom ve alüminyum alaşımları bulunmaktadır. Rezistans, başta ısınma teknolojisi olmak üzere ağır sanayi, tekstil, elektrikli ev aletleri, termostatlar gibi alanlarda oldukça önemli bir yere sahiptir. Kullanılan malzemeye ve kullanım alanına göre çeşitlere ayrılan rezistanslar, gelişen teknoloji ile birlikte farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin aynalara ısı verilmesiyle beraber rezistanslı aynalarda buharlaşma gibi bir sorun yaşanmamaktadır.

Rezistans teli elektrik akımına karşı direnç göstermektedir. Elektrik konusunda direnç, iki uç arasına gerilim uygulanan bir maddenin elektrik akımına karşı gösterdiği direnme gücüne verilen isimdir. Direnç “R” veya “r” harfleriyle gösterilmektedir. Rezistanslar kendi içerisinde, boru rezistans, fişek rezistans, çember rezistans, serpantin rezistans, otoklav rezistans gibi gruplara ayrılmaktadır. Fanlı sobalar başta olmak üzere panolarda, fritöz gibi ev aletlerinde, termometrelerde, çamaşır makinelerinde, cam ısıtıcılarında, bazı plakalarda ve daha bir çok alanda kullanılmaktadır.

Rezistans Nasıl Çalışır ?

Rezistansların uç kısımda elektirik vermek için iki adet bağlantı noktası bulunur. 220 Volt için nötr ve faz bağlantı noktalarına uygulanır.380 Volt için her iki ucada çift faz uygulanmaktadır.Rezistanslar krom, demir, bakır, alüminyum gibi ısıya dayanıklı olan ham maddelerden üretildiği için ısıya karşı direnç gösterir. Belli bir noktadan sonra elektrik enerjisi ısıya dönüşür.

Rezistans Nerelerde Kullanılır ?

Rezistanslar genel olarak kullanıldığı alanların başında teksil fabrikaları, kimya sektörü, lastik ve plasik sektörü, enerji sektörü, otomotiv sektörü, gıda sektörü, elektirik elektornik sektörü, tarım ve hayvancılık sektörü gibi bir çok alanda rezistans ve rezistans çeşitleri kullanılmaktadır.

Rezistans Nedir
Online Mağza